Sisteme de rack de creștere verticală
Ghidul cultivatorului comercial pentru agricultura interioară pe mai multe-niveluri
Iată un număr care ar trebui să vă deranjeze: într-o cameră de cultură interioară obișnuită cu un singur nivel-, 40% până la 50% din suprafața totală a podelei este ocupată de culoare. Plătești chirie, electricitate, climatizare și asigurare pentru un spațiu care nu produce absolut nimic.
În majoritatea camerelor de cultură, trei până la patru metri de aer deasupra copertinei stau acolo — gol. Fiecare lună în care nu îl utilizați este o lună de producție pierdută. Venituri care au ajuns la plafonul tău în loc de recolta ta.
Aceasta este problema principală pe care asistem de rack de creștere verticalărezolvă. Nu oferindu-ți mai mult spațiu – ai deja asta. Transformând înălțimea unității dvs. într-un baldachin productiv, stivuiți 3, 4, 5 sau 6 niveluri de plante în aceeași amprentă în care obișnuiai să crești un strat.
Un-bine proiectatsuport de cultivare comercialinstalarea vă înmulțește suprafața de creștere utilă de 3 până la 5 ori. Aceeași facilitate. Același contract de închiriere. Aceleași conexiuni la utilitate. Producție dramatic mai mare. Aceasta nu este o afirmație de marketing - este matematică și vă vom arăta exact cum funcționează mai jos.
Indiferent dacă conduceți o unitate de cultivare a canabisului autorizată, afermă hidroponică comercială, a raft de creștere microverdefuncționarea sau extinderea unui laborator de propagare — această pagină acoperă totul: tipuri de rack, specificații de materiale, date reale privind rentabilitatea investiției și întrebările pe care trebuie să le adresați oricărui furnizor înainte de a semna o comandă de achiziție.
→ Spuneți-ne dimensiunea unității și înălțimea tavanului dvs. — vă vom arăta exact cât de mult copertina pierdeți acum și ce ar recupera un sistem de rafturi de creștere verticală.
Ce este un rack de creștere verticală
A suport vertical de creștereeste o structură metalică-proiectată cu mai multe-niveluri, care ține tăvi de creștere, canale hidroponice, linii de iluminat și de irigare pe mai multe niveluri stivuite. Nu este un raft obișnuit de depozitare cu plante așezate pe el. Designul structural, gradele de încărcare, tratamentele de suprafață și punctele de integrare sunt toate construite special pentru cerințele unui mediu de creștere viu, umed, de-intensitate ridicată.
Fiecare nivel funcționează ca propria zonă de creștere independentă. Luminile se montează pe partea inferioară a raftului de deasupra — așezând sursa de lumină la 15 până la 30 cm deasupra baldachinului, mai degrabă decât la 2 până la 3 metri deasupra capului. Liniile de irigare parcurg de-a lungul cadrului, furnizând apă și nutrienți direct la fiecare nivel. Fluxul de aer este gestionat între niveluri pentru a preveni acumularea de umiditate și pentru a asigura o distribuție uniformă a CO₂.
Cel mai important lucru de înțeles înainte de a cumpăra: nu cumpărați un suport. Tu construiești un sistem. Un suport care stă singur într-o cameră nu face nimic. Randamentul provine din interacțiunea dintre structură, iluminat, irigare și climă - proiectate împreună, nu legate împreună ca o idee ulterioară.
Cel mai bunde interiorraft vertical pentru agriculturăfurnizorii nu vă vând doar un cadru. Ele vă ajută să vă gândiți la întregul sistem înainte ca o singură bucată de oțel să fie tăiată. Acesta este standardul la care ne tinem la JT Grow Light.
Rentabilitatea reală a investiției — Cum arată de fapt numerele
Să rulăm matematica reală pentru o conversie a instalației. Luați o cameră de cultură de 500 m² care rulează în prezent o configurație pe un singur-nivel cu iluminare tradițională de deasupra:
|
Factorul de cost |
Configurare tradițională |
Sistem de rafturi de creștere verticală |
Îmbunătăţire |
|
Baldachin pe m² etaj |
0.7 m² |
3.0–3.5 m² |
4–5x creștere |
|
Energia de iluminat per kg randament |
Linia de bază |
20-35% mai mic |
Eficiență de proximitate sub-raft |
|
Consumul de apă pe kg de producție |
Linia de bază |
Până la 90% mai puțin |
Integrare hidro-închisă |
|
Munca pe kg randament |
Linia de bază |
cu 15-30% mai mic |
Aspect compact, mai puține mers pe jos |
|
Costul chiriei pe kg produs |
Linia de bază |
cu 60-75% mai mic |
Mai multă producție, același închiriere |
Calculul rambursării pentru majoritatea operațiunilor comerciale aterizează în intervalul 18 până la 36 de luni, în funcție de valoarea recoltei și de calitatea sistemului. Pentru culturile de-valori ridicate, cum ar fi canabisul, amortizarea poate fi de până la 12 luni. Pentru culturile cu marjă-inferioară, cum ar fi microverde, așteptați-vă la o perioadă de timp de 24 până la 36 de luni.
Exemplu real: un operator de canabis a convertit un depozit de 3.000 de metri pătrați dintr-un aspect de masă cu un singur-nivel într-unul cu două nivelurisistem de rack de creștere rulant. Copertina autorizată a crescut de la 1.800 de metri pătrați la aproximativ 3.200 de metri pătrați – fără a extinde clădirea. Veniturile au crescut cu aproximativ 78% în primul an de producție complet. Investiția în rack a fost recuperată complet în 18 luni.
→ Trimite-ne dimensiunea instalației tale și aspectul actual — vom calcula exact cât de mult copertina lași pe masă chiar acum.
6 tipuri de rafturi de creștere verticală
Care este potrivit pentru operațiunea dvs
Rack de creștere cu mai multe-niveluri fixe
Cea mai comună configurație pentru agricultura generală de interior. Rafturile fixe sunt fixate pe podea sau pe perete și rămân pe poziție. Sunt mai simple, mai accesibile și potrivite acolo unde accesul permanent pe culoar este acceptabil. Cele mai multesuport de cultură vertical de interiorinstalațiile pentru microverzi, legume cu frunze și înmulțire folosesc configurații fixe. Număr de niveluri standard: 3, 4, 5 și 6 niveluri - cu 4 și 5 niveluri cele mai populare pentru înălțimi de tavan între 3,0 m și 4,0 m.

Sistem de rack de creștere mobil / rulant

A suport de creștere mobil— numită și asistem de rack de creștere rulant— se așează pe cărucioare cu roți care circulă de-a lungul șinelor montate pe podea-. Rafturile se comprimă împreună atunci când nu sunt utilizate, eliminând culoarele permanente. Este menținut un singur culoar de lucru, alunecând oriunde este nevoie de acces.
Într-un aspect fix-rack, culoarul consumă între 40 și 50% din suprafața totală a podelei. Un sistem de rulare îl comprimă într-un singur culoar comun, recuperând tot acel spațiu pentru niveluri suplimentare de creștere. Pentru o instalație de 10.000 de metri pătrați, aceasta înseamnă o acoperire suplimentară de 3.000 până la 4.000 de metri pătrați - o creștere a capacității cu 30 până la 40% fără lucrări de construcție. Sistemele de rulare costă cu 25 până la 40% mai mult decât rafturile fixe în avans, dar câștigul de acoperiș justifică, de obicei, prima în primul an pentru culturile de-înaltă valoare.
Suport de creștere hidroponică
A suport de creștere hidroponicăintegrează cadrul structural cu un sistem de alimentare și drenare a apei. În funcție de metoda de creștere, raftul conține canale NFT (Tehnica de film nutritiv), rezervoare DWC (Cultură de apă adâncă) sau tăvi de reflux-și-. Materialul cadrului trebuie să fie complet rezistent la coroziune-- oțel acoperit cu- pulbere, aluminiu anodizat sau oțel inoxidabil - deoarece aceste sisteme trăiesc în contact constant cu soluția nutritivă și umiditatea.
Cercetările din programele de agricultură în mediu controlat arată în mod constant producții de frunze verzi de 10 până la 15 lbs pe picior pătrat pe an în sistemele hidroponice verticale bine gestionate--comparativ cu 1 până la 2 lbs în producția convențională pe câmp. O îmbunătățire a randamentului de 7 până la 10 ori din aceeași suprafață de teren.

Raft pentru cultivarea canabisului

Industria canabisului a fost unul dintre principalii factorirack pentru cultivarea canabisuluidezvoltare. Instalațiile licențiate au cerințe specifice pe care rafturile agricole standard nu le abordează: suport pentru iluminare de-intensitate ridicată (LED cu spectru complet-echivalent de la 600W până la 1.000W), management electric integrat, ajustabilitate pentru diferite stadii de creștere și consistență dimensională care acceptă documentația canopy pentru conformitatea cu licența.
Pe piețele reglementate, suprafața pătrată a baldachinului este fie licențiată, fie taxată, fie ambele. A specificat corectsistem de rack pentru cultivarea canabisuluicu dimensiuni standardizate, este ușor să calculați, să documentați și să vă apărați baldachinul licențiat în audituri de reglementare.
Rack pentru clone și rafturi pentru cultură de țesuturi
Rafturile pentru clone sunt sisteme de rafturi specifice-propagării, concepute pentru înrădăcinarea butașilor și germinarea semințelor. Acestea rulează iluminare cu bandă LED cu intensitate mai mică-, mențin umiditatea ridicată și sunt construite în jurul unor tăvi de propagare standard. Osuport de cultură de țesuturieste versiunea pentru camera curată — construcție din oțel inoxidabil de calitate-316, suprafețe complet dezinfectabile, fără crăpături care captează contaminarea și compatibilitate cu protocoalele de sterilizare UV. Acestea sunt obligatorii în laboratoarele din fabricile farmaceutice, unitățile de cercetare universitare și operațiunile comerciale de propagare in vitro.

Raft de creștere Microgreen

Comercialraft de creștere microverdesistemele sunt optimizate pentru cicluri de recoltare de 7 până la 14 zile la densitatea maximă a tăvii. Cerințe cheie: distribuție uniformă a luminii la niveluri scăzute de PPFD (100 până la 250 μmol/m²/s pentru majoritatea soiurilor), încărcare și descărcare ușoară a tăvii, drenaj bun și suprafețe-curate rapid. Deoarece producția de microgreen se desfășoară în mod continuu, fără sezon în afara-, accesul la canalizare și durabilitatea la curățare frecventă sunt la fel de importante ca și specificațiile structurale.
→ Spuneți-ne recolta și înălțimea tavanului — vă vom spune care configurație verticală a suportului de creștere recuperează cel mai mult baldachin pentru configurația dumneavoastră specifică.
Specificații pentru rack de creștere verticală
Materiale, cote de încărcare și ghid de nivel
Comparația materialelor cadrului
|
Material |
Încărcare/Nivel |
Rezistenta la coroziune |
Durată de viaţă |
Cea mai bună aplicație |
|
Oțel carbon (acoperit cu pulbere) |
200-500 kg |
Moderat |
5-10 ani |
Camere de cultură uscate, standard de interior |
|
Otel galvanizat |
200-500 kg |
Bun |
10-15 ani |
Umiditate ridicată{0}, seră |
|
Aliaj de aluminiu (6063) |
100-300 kg |
Excelent |
15–20+ ani |
Hidroponică, cameră curată, ușoară |
|
Oțel inoxidabil 304 |
300-600 kg |
Excelent |
20–25+ ani |
Producția alimentară, auditată de FDA- |
|
Oțel inoxidabil 316 |
300-600 kg |
Clasa-marină |
25+ ani |
Cultură tisulară, farmaceutică |
Opțiunile din aliaj de aluminiu și oțel inoxidabil sunt disponibile la cerere pentru aplicații specializate. Configurațiile comerciale standard folosesc oțel carbon acoperit cu pulbere-sau rame din oțel galvanizat la cald-.
Pentru majoritateasuport de cultivare comercialaplicații, oțel galvanizat sau oțel carbon acoperit cu pulbere-de înaltă calitate- oferă cel mai bun raport cost-la-performanță. Aluminiul este chemarea potrivită atunci când minimizați chestiunile legate de greutate - ferme de pe acoperiș, etaje superioare sau facilități care se reconfigurează frecvent. Oțelul inoxidabil nu este-negociabil pentru nicio unitate care este supusă auditurilor de siguranță alimentară sau farmaceutică.
Ghid pentru numărul de niveluri și înălțimea plafonului
|
Număr de niveluri |
Înălțimea totală |
Min. Înălțimea tavanului |
Adecvarea culturilor |
|
3 niveluri |
1.8–2.1 m |
2.4 m+ |
Legume de canabis, legume înalte |
|
4 niveluri |
2.2–2.6 m |
3.0 m+ |
Culturi mixte, clone, microverzi |
|
5 niveluri |
2.8–3.2 m |
3.6 m+ |
Microverzi, verdeață cu frunze, căpșuni |
|
6 niveluri |
3.4–3.8 m |
4.2 m+ |
Depozite-înalte, verde dens |
Specificații de integrare a luminii
|
Tip de lumină |
Interval PPFD (μmol/m²/s) |
Eficiență energetică |
Cel mai bun pentru |
|
Tub LED Grow Light |
100–250 |
Moderat |
Clone, răsaduri, cultură de țesuturi, microverzi, verdeață cu frunze |
|
Lumini de creștere cu LED-uri de bord Quantum |
400–800 |
Foarte sus |
Legume, cort interior |
|
Lumini de cultivare cu LED comerciale |
600–1,200+ |
Ridicat |
Floare de canabis, culturi fructifere |
Sistemul complet de rafturi de creștere verticală
Structură, Iluminat, Irigații și Climă
Aici majoritatea proiectelor de creștere verticală fie reușesc, fie eșuează - și majoritatea furnizorilor nu vă vor ghida înainte de a comanda.
1. Integrarea iluminatului — Sub-raft vs. deasupra capului
Montarea sub-raft vă pune sursa de lumină la 15 până la 30 cm deasupra copertinei în loc de 2 până la 3 metri deasupra capului. Se pierde mai puțină energie luminoasă prin dispersie, uniformitatea pe acoperiș se îmbunătățește și puteți rula corpuri de iluminat cu putere mai mică pentru a obține același PPFD la suprafața plantei. Cel mai bine-specificatsisteme de rafturi de creștere verticalăincludeți puncte de montare pre-forate, canale de gestionare a cablurilor și trasee de conducte electrice încorporate în cadru - nu sunt adăugate ca urmare.
Gestionarea căldurii este cea mai frecventă greșeală de iluminare în configurațiile verticale. LED-urile-de putere mare generează căldură care se ridică prin niveluri. Dacă raftul dvs. nu a fost proiectat ținând cont de acel model de flux de aer, nivelurile superioare vor funcționa cu 3 până la 5 grade mai cald decât nivelurile inferioare - și culturile dvs. vor arăta.
2. Proiectare de irigare pentru sisteme cu mai multe-niveluri
Irigarea într-un sistem cu mai multe-niveluri nu este aceeași cu irigarea pe o bancă cu un singur-nivel. Livrați apă și nutrienți plantelor la șase înălțimi diferite, gravitația și presiunea apei funcționând diferit la fiecare nivel. Un cuvenitsuport de creștere hidroponicădesignul folosește picuratoare-de compensare a presiunii care furnizează un debit constant indiferent de înălțimea nivelului, canale de drenaj care transportă scurgerea în mod curat de la nivelurile inferioare și bazine de colectare dimensionate adecvat pentru volumul total al sistemului.
Cea mai obișnuită eșec de irigare în configurațiile verticale DIY: nivelul superior primește prea multă presiune, nivelul inferior prea puțin - sau scurgerea de la un nivel picură pe baldachin de dedesubt, creând presiunea bolii. Ambele probleme sunt complet evitabile cu un design adecvat de la început.
3. Controlul climatului și fluxul de aer într-o configurație verticală
Stratificarea temperaturii - aer cald care urcă în sus, aer mai rece în partea de jos - înseamnă că nivelul 1 și nivelul 6 pot avea condiții de creștere semnificativ diferite dacă configurația dvs. HVAC nu ține cont de acest lucru. Gradul-profesionalsisteme comerciale de rafturi de creșteresunt proiectate cu spațiere inter-consecventă și geometrie cadru deschis, care permite fluxului de aer orizontal să se deplaseze uniform pe toate nivelurile. Ținta pentru majoritatea culturilor în mediu controlat este o variație de temperatură mai mică de 1,5 grade între nivelul cel mai cald și cel mai rece.
La JT Grow Light, le furnizăm pe toate patru. Echipa noastră de pre-vânzare lucrează cu dvs. pentru a proiecta întregul sistem înainte de fabricarea oricărui lucru — configurația rackului, aspectul iluminatului de sub-raft, traseul liniilor de irigare și distanța fluxului de aer sunt toate specificate împreună ca un plan integrat. Primești un pachet complet de desene.
→ Spuneți-ne dimensiunea camerei dvs., înălțimea tavanului și cultura țintă — vom realiza o structură completă, iluminat, irigare și proiectare climatică fără costuri.
CreștețiRack + LED Grow Lights
De ce contează aprovizionarea ambelor împreună
Majoritatea cultivatorilor ajung să-și aprovizioneze lumini de la un furnizor și rafturi de la altul – apoi petrec săptămâni depanând de ce PPFD-ul nu este corect la nivelul copacului sau de ce înălțimea nivelului nu se potrivește cu unghiul luminii. Este o problemă comună și costisitoare.
Când luminile și structura dvs. provin de la furnizori diferiți, nimeni nu este responsabil să le facă să lucreze împreună. Acest decalaj este locul în care se produc cele mai multe defecțiuni ale sistemului - și unde randamentele au performanțe slabe.
La JT Grow Light, le producem pe ambele. NoastreLumini de creștere cu LEDsunt proiectate pentru a se integra direct cu noastresisteme de rafturi de creștere verticală— se potrivește cu înălțimea nivelului, unghiul de distribuție a luminii, obiectivele PPFD și managementul termic. Barele noastre LED de sub-raft sunt proiectate pentru o uniformitate PPFD de ±10% pe toată suprafața raftului, astfel încât fiecare plantă de pe fiecare nivel primește aceeași doză de lumină, iar recolta dvs. este previzibilă.

|
Configurație de creștere |
Lumini de creștere cu LED recomandate |
Configurare rack |
|
Cultivarea canabisului |
LED cu spectru complet-PPFD-înalt, 600–1000 W |
Opțiune de rulare pe 2-3 niveluri, grea- |
|
Frunze verde / ierburi |
Bare LED cu spectru complet-, tub T8 |
Raft hidroponic NFT cu 4-8 niveluri |
|
Microverzi |
Bare LED T8, putere termică scăzută- |
5–6 niveluri, densitate mare pentru tavi |
|
Cultura/propagarea tesuturilor |
Tub LED de 4 ft, albastru+roșu optimizat |
6–7 niveluri, distanță de 20–30 cm |
|
Clonarea / răsaduri |
LED-uri cu-intensitate scăzută-spectru complet |
Raft pentru clone cu 4-6 niveluri |
Toate-în preturi sunt disponibile pentru completaresistem de rafturi de creștere angrocomenzi — rafturi, lumini, hardware de montare și accesorii cotate împreună. Fără aprovizionare de la mai mulți furnizori, fără surprize de compatibilitate.
→ Solicitați o ofertă de sistem potrivită — suport vertical de creștere + lumini de creștere cu LED, specificate împreună, astfel încât nimic să nu fie lăsat la voia întâmplării.
Greșeli pe raft de creștere verticală care i-au costat pe cultivatori mii
Aceasta este secțiunea pe care majoritatea furnizorilor nu o vor scrie pentru dvs., deoarece necesită să recunoașteți că decizia greșită de cumpărare provoacă probleme serioase, costisitoare. O scriem oricum – preferăm să cumpărați ceea ce trebuie decât să cumpărați lucrul greșit și să dăm vina pe rack.
|
Greşeală |
Ce se întâmplă de fapt |
Costul real |
|
Cumpărați la preț fără a verifica evaluările de încărcare |
Un rafturi evaluat pentru 100 kg/nivel încărcat cu 200 kg deformari, deformări sau eșecuri — distrugând săptămâni de recoltă și sistemul dumneavoastră de irigare |
Eșecuri structurale, pierderi de recoltă, risc de siguranță |
|
Tratament greșit de suprafață pentru mediul umed |
Stratul de pulbere standard fără pre-{0}}tratament adecvat ruginește în decurs de 6-18 luni. Până în anul 3: coroziunea structurală |
Înlocuire completă a sistemului la costul inițial de 3–5 ori |
|
Nu plănuiește iluminarea căldurii înainte de instalare |
Adăugarea de extracție a căldurii după instalarea rack-ului este costisitoare și compromite adesea integritatea structurală a nivelurilor |
Costuri de modernizare, pierderi de randament de la nivelurile fierbinți |
|
Rafturi cu-înălțime fixă într-o instalație de-culturi multiple |
Când schimbați configurația de decupare sau iluminare, rafturile fixe vă blochează permanent într-o singură configurație |
Flexibilitate pierdută, modificări costisitoare |
|
Subestimarea sarcinii pe podea pentru sistemele de rulare |
Șinele se slăbesc, cărucioarele se leagă sau se răsturnează - mai ales dacă placa de podea nu este evaluată pentru sarcina concentrată a unui sistem de rulare complet |
Pericol de siguranță, înlocuire completă a sistemului |
|
Aprovizionare cu rack și lumini de la diferiți furnizori |
Nimeni nu este responsabil pentru sistemul integrat — golurile PPFD, problemele de căldură și problemele de montare cad într-un gol-de deget |
Randament irosit, modernizare costisitoare |
Oamenii nu regretă că au cumpărat echipamente mai bune. Ei regretă că au cumpărat echipamentul greșit - și au aflat după instalare.
Fiecare dintre scenariile de mai sus poate fi prevenit cu un design potrivit de sistem înainte de a comanda. Exact pentru asta este aici echipa noastră de pre-vânzare. Trimite-ne specificațiile tale și vom semnala problemele înainte ca acestea să devină problema ta.
→ Trimiteți-ne oferta actuală sau fișa cu specificații — vă vom spune exact la ce să aveți grijă înainte de a vă angaja.
Cazuri de proiecte reale

Laborator de cultură a țesuturilor cu 7 niveluri cu lumini de creștere LED integrate (Asia)
Un laborator de cultură de țesuturi vegetale din Asia producea răsaduri micropropagate la scară. Probleme esențiale: alungirea plantei (etiolare) în loturi, calitate inconsecventă a lotului și costuri ridicate ale forței de muncă din manipularea plantelor fragile. Cauza principală a fost o nepotrivire între iluminare și structură – iluminatul neadecvat de deasupra capului fără control pe-nivel a făcut ca plantele să se întindă spre sursa de lumină.
JT Grow Light a furnizat un 7-nivelsistem de rack de creștere verticalăpersonalizat-configurat pentru dimensiunile containerului de cultură de țesuturi, cu o distanță între niveluri de 20–30 cm. Pe-nivel de 4 picioare-spectru completBare luminoase de creștere cu LED-uriau fost montate la fiecare nivel - spectru optimizat albastru+roșu (400–500nm albastru pentru a controla creșterea compactă; 600–700nm roșu pentru biomasă). țintă PPFD: 50–120 μmol/m²/s la baldachin.
|
Parametru |
Înainte |
După |
|
Înălțimea plantei |
alungit (etiolare) |
Compact — întindere suprimată cu spectrul albastru |
|
Consistența lotului |
Instabil pe parcursul ciclurilor |
Standardizat pe toate cele 7 niveluri |
|
Rata de supraviețuire |
Linia de bază |
↑ 15–25% îmbunătățire |
|
Costul forței de muncă |
Ridicat (manipularea plantelor fragile) |
Redusă — mai puține pierderi, mai puține remedieri |
|
Sursa de lumina |
Iluminare generală deasupra capului |
Bare de creștere LED de 18 W pe-nivel, spectru complet |
|
Structura raftului |
Un singur-nivel, ne-optimizat |
Raft vertical cu 7 niveluri, configurat pentru cultură de țesuturi |
Perspectivă cheie: problema alungirii nu a fost rezolvată doar cu lumini mai bune și nu a fost rezolvată doar cu un rack mai bun. S-a rezolvat prin specificarea ambelor împreună - spațierea corectă a nivelurilor, spectrul corect, distanța corectă a baldachinului. Aceasta este gândirea de sistem în practică.
Sistem mobil de cultivare cu 3 niveluri pentru instalația de canabis licențiată
Un cultivator de canabis autorizat avea nevoie de o configurație completă de creștere verticală pentru o instalație interioară de 16.700 × 16.700 mm - două rânduri paralele de rafturi, un culoar de acces plutitor de 940 mm, 12 unități de rafturi în total.
Echipament furnizat
|
Echipamente |
Caietul de sarcini |
Cant |
|
Rack de creștere mobil cu 3 niveluri |
L 15,12 m × L 1,22 m × H 3,9 m, acționat cu roată manuală, cu dublă transmisie-, șine îmbunătățite, sarcină mai mare sau egală cu 300 kg/nivel |
12 unitati |
|
Tavi Tidal Ebb & Flow |
1,22 × 2,44 m, ABS de 3,2 mm, 18 tăvi pe unitate pe 3 niveluri |
216 tavi |
|
Lumini de creștere cu LED cu spectru complet de 640 W- |
640 W, spectru complet, montat pe nivel prin sistem de ridicare motorizat — 13 lumini per unitate de rack × 3 niveluri |
468 de unitati |
|
Ventilație pe-nivel |
780 m³/h, 4× Q75 conducte de foc-per nivel, ventilator certificat ETL-174W, 120V |
36 de seturi |
|
Sistem Light Lift |
Motor de 220 V, capacitate de ridicare mai mare sau egală cu 300 kg, domeniu de reglare 0–3 m, mecanism cu cablu de oțel |
36 de seturi |
Sistemul de rack mobil menține un culoar plutitor care deservește întregul podea - recuperând spațiul de acoperiș pe care amenajările culoarului fix îl sacrifică permanent. Fiecare nivel rulează 13 lumini cu LED-uri cu spectru complet de-spectru de 13 × 640W montate pe un sistem de ridicare motorizat, permițând reglarea înălțimii luminii de-a lungul întregului ciclu de vegetație-la{-flori fără repoziționare manuală - esențial pentru gestionarea distanței din copac, pe măsură ce plantele de canabis se dezvoltă în fiecare etapă de creștere. Tăvile de reflux și flux de maree oferă o soluție nutritivă identică fiecărei plante simultan, eliminând inconsecvența lotului și condițiile de apă staționară care cauzează botrita în încăperile cu flori. Conducta per-nivel la 780 m³/h menține un flux de aer constant pe toată lungimea raftului de 15,12 m, prevenind stratificarea temperaturii pe care HVAC standard nu o poate rezolva într-un sistem de rafturi de 3,9 m.


Instalație licențiată pentru cannabis, vestul Statelor Unite
Un operator de canabis în mai multe-state a trebuit să mărească baldachinul unei instalații deja autorizate fără a extinde clădirea — autorizația de extindere a fost amânată cu 18 luni. Soluție: conversie completă de la bancuri fixe cu un singur-nivel într-o bancă personalizată cu două nivelurisistem de rack de creștere rulantcu corpuri LED integrate de 640 W și irigare prin picurare pe fiecare nivel. Căile ferate au fost instalate pe parcursul a două weekenduri fără a opri producția în restul unității.
|
Parametru |
Înainte |
După |
|
Zona baldachin autorizată |
4.200 mp |
~7.800 sq ft (+86%) |
|
Configurație rack |
Bănci fixe cu un singur-nivel |
Sistem de rack de creștere pe 2 niveluri |
|
Iluminat |
HPS deasupra capului |
LED de 640 W pe nivel, controler programabil |
|
Recuperarea investițiilor |
— |
~16 luni |
|
Amprenta clădirii |
5.000 mp |
5.000 sq ft (neschimbat) |
Ferma comercială Microgreen, Europa de Nord
Un furnizor de produse proaspete trebuia să dubleze capacitatea de producție microverde pentru a îndeplini un nou contract de lanț de supermarketuri, fără buget sau autorizație de planificare pentru o nouă unitate. Soluție: instalareaSisteme de rafturi de creștere microverzi pe 6 niveluricu bare LED T8 și cadre din oțel inoxidabil cu reflux-și-irigare prin inundații. 316 au fost specificate pentru a îndeplini cerințele de audit pentru siguranța alimentară ale distribuitorului.
|
Parametru |
Înainte |
După |
|
Productie saptamanala |
~900 kg/săptămână |
~3.800 kg/săptămână |
|
Configurație rack |
Bănci cu un singur-nivel |
Raft microverde cu 6 niveluri, cadru inox 316 |
|
Amprenta instalației |
800 m² |
800 m² (neschimbat) |
|
Recuperarea investițiilor |
— |
~22 de luni |
|
Conformitatea cu amănuntul |
Standard |
Auditul GFSI pentru siguranța alimentelor a trecut |

→ Trimite-ne planul tău de etaj — îți vom arăta cum ar putea arăta numerele tale cu un sistem de rafturi de creștere verticală.
Cum să alegeți raftul de creștere vertical potrivit pentru instalația dvs
Începeți cu Înălțimea plafonului, Decupare și Conformitate
Înainte de a vă uita la o singură fișă de specificații, răspundeți la trei întrebări: Care este înălțimea dvs. utilizabilă a tavanului - de la podea la cea mai mică obstacol, nu de la podea la acoperiș? Ce cultură cultivați și care sunt cerințele de înălțime și lumină în fiecare etapă de creștere? Sunteți supus oricărui cadru de reglementare – licență pentru canabis, certificare pentru siguranța alimentară, GMP farmaceutic – care impune cerințe de material sau de proiectare asupra infrastructurii dumneavoastră?
Răspunsurile vă restrâng imediat opțiunile și vă împiedică să specificați un sistem care să răspundă nevoilor dumneavoastră curente, dar care creează probleme în momentul în care operațiunea dumneavoastră evoluează.
Potriviți tipul de rack cu operațiunea dvs
|
Cultură / Operație |
Tip de rack recomandat |
Specificații prioritare |
|
Canabis (legume și flori) |
Suport de cultură greu-fix sau rulant |
Capacitate de sarcină, integrare electrică, documentație pentru copertina |
|
Frunze verde / ierburi |
Raft de creștere hidroponică (NFT sau DWC) |
Rezistență la coroziune, design de drenaj, uniformitate la lumină |
|
Microverzi |
Raft de creștere microverde |
Densitatea tavilor, acces la salubritate, flux de aer |
|
Clonele/propagarea |
Raft pentru clonare |
Iluminare de-intensitate scăzută, gestionarea umidității |
|
Cultura/cercetarea țesuturilor |
Raft pentru cultură de țesuturi (316 SS) |
Compatibilitate cu camera curată, rezistență la UV, control al contaminării |
|
Căpșuni / legume |
Raft înclinat pentru plantarea legumelor |
Unghiul raftului, managementul curelei, pătrunderea luminii |
De ce să vă procurați suportul vertical de creștere de la JT Grow Light
JT Grow Light este directproducător de suporturi de creștere verticalăşifabrică de rack de creștere verticalăcu peste 10 ani de experiență în producție, furnizarea de infrastructură de creștere a unităților comerciale din America de Nord, Europa, Australia și Asia. Campusul nostru de producție acoperă peste 10.000 de metri pătrați și operează linii de tăiere CNC, stații automate de sudură MIG și TIG, o linie de vopsire cu pulbere complet automatizată și echipamente de testare a sarcinii și inspecție dimensională. Nu suntem o societate comercială. Fiecare rack care este expediat de la noi a fost construit în unitatea noastră.
|
Ce Oferim |
Detalii |
|
Prețuri-directe din fabrică |
Prețuri competitive cu ridicata și vrac |
|
Rack + LED-uri împreună |
Atât proiectate, cât și fabricate-internă — specificații potrivite, o garanție, un punct de responsabilitate |
|
Capacitate OEM/ODM |
Dimensiuni personalizate, finisaje ale suprafețelor, niveluri de încărcare, ambalaje de marcă - toate liniile de produse |
|
MOQ flexibil |
Articole standard din 10 unități complete; specificații personalizate de la 20 de unități |
|
Timp de livrare rapid |
Standard: 25–35 de zile; Personalizat: 35–60 de zile |
|
Testare de încărcare înainte de-expediere |
Fiecare încărcătură de rafturi-a fost testată la 150% din capacitatea nominală înainte de a părăsi podeaua noastră |
|
Logistica globală |
Documentație completă de export, încărcare container, coordonare vamală — 40+ țări furnizate |
|
Suport tehnic |
Consultanță înainte de-vânzare în aspect + îndrumare pentru instalare post-vânzare |
Certificari si Standarde de Calitate
CE (Conformité Européenne)— Conformitatea pieței europene
ISO 9001— Certificarea Sistemului de Management al Calității
RoHS— Conformitatea UE privind restricțiile privind substanțele periculoase
Test de pulverizare cu sare: 500+ ore pe ASTM B117 pentru rame-de oțel acoperite cu pulbere
Certificate de testare a materialelor și rapoarte de inspecție a sudurii disponibile la cerere pentru comenzile de calitate-alimentară și farmaceutică-
→ Nu sunteți sigur de unde să începeți? Spuneți-ne înălțimea tavanului, tipul de decupare și dimensiunea camerei - vom analiza detaliile împreună cu dvs. și vă vom recomanda configurația potrivită. Majoritatea cumpărătorilor au un răspuns clar în cadrul unei singure conversații.
FAQ
Î: Ce este un raft vertical de creștere și prin ce diferă acesta de un raft de depozitare obișnuit?
R: Un suport vertical de creștere este conceput-pentru cultivarea plantelor — nu este adaptat dintr-un raft de depozit. Diferențele sunt structurale: niveluri de sarcină concepute pentru sarcini de irigare umedă, dinamică; tratarea suprafeței-rezistente la coroziune pentru medii cu-umiditate ridicată; puncte de montare integrate pentru iluminatul sub-raft, linii de irigare și conducte electrice; și distanța dintre niveluri calculată pentru înălțimi specifice culturilor și distanțe de lumină. Un raft de depozitare standard nu îndeplinește niciuna dintre aceste cerințe.
Î: De ce capacitate de încărcare am nevoie pentru un suport de creștere comercial?
R: Rafturile comerciale standard sunt evaluate pentru 150 până la 300 kg per nivel. Sistemele grele-pentru aplicații hidroponice pot ajunge la 400 până la 600 kg per nivel. Solicitați întotdeauna rezultate documentate ale testelor de sarcină - nu doar figura din fișa de specificații. Acest lucru este deosebit de important pentru sistemele de rafturi de creștere cu rulare, unde încărcarea dinamică în timpul mișcării adaugă stres dincolo de sarcina nominală statică.
Î: Care este diferența dintre un suport de creștere rulant și un suport de creștere fix?
R: Un rack fix este ancorat pe loc și ocupă permanent poziția podelei, inclusiv culoarul de acces din jur. Un sistem de rafturi de creștere rulante se așează pe cărucioare cu roți care comprimă rafturile împreună, eliminând culoarele permanente. Sistemele de rulare costă cu 25 până la 40% mai mult în avans, dar recuperează 30 până la 40% din spațiul de podea - o rentabilitate care, de obicei, rambursează prima în 12 luni pentru culturi-de mare valoare, cum ar fi canabisul.
Î: Sunt rafturile verticale potrivite pentru cultivarea canabisului?
R: Da, iar canabisul este una dintre cele mai solicitante aplicații pentru designul de rafturi de cultivare. Sistemele noastre de rafturi pentru cultivarea canabisului sunt construite pentru încărcături de iluminare de-intensitate ridicată, management electric integrat, suport pentru documentarea copertinei și ajustarea structurală necesară pentru a gestiona diferitele stadii de creștere. Putem furniza pachete de documentație care sprijină conformitatea cu licențele pe piețele reglementate.
Î: Pot primi lumini de creștere cu LED incluse în comanda mea de rack?
A: Da. JT Grow Light produce atât rafturi, cât și lumini de creștere cu LED-uri în casă-. Oferim prețuri de sistem integrate — rafturi, bare LED de sub-raft, hardware de montare și accesorii cotate împreună ca pachet potrivit. Acest lucru elimină problemele de compatibilitate și vă oferă o singură garanție care acoperă întregul sistem.
Î: Pot personaliza dimensiunile comenzii mele de rafturi de creștere?
A: Da. Ca fabrică de rafturi de creștere verticală directă, producem dimensiuni personalizate pentru majoritatea comenzilor noastre comerciale. Camerele de creștere reale rareori se potrivesc cu dimensiunile catalogului - personalizarea este norma, nu excepția. Proiectele personalizate implică de obicei o mică taxă de scule și adaugă 7 până la 14 zile la termenul de livrare.
Î: Care este comanda minimă pentru achiziționarea de rafturi de cultivare cu ridicata?
R: Pentru articolele de catalog standard, MOQ-ul nostru pentru comenzile angro pentru sisteme de rack de creștere începe de la 10 unități complete. Proiectele cu specificații-personalizate încep de la 20 de unități. Contactați-ne direct — evaluăm toate solicitările individual și adesea putem găzdui comenzi inițiale mai mici pentru clienți noi.
Î: Cât durează producția și livrarea?
R: Articole standard de catalog: 25 până la 35 de zile de producție. Comenzi personalizate: 35 până la 60 de zile, în funcție de complexitate. Transportul maritim către America de Nord sau Europa adaugă 18 până la 32 de zile de tranzit, în funcție de portul de destinație. Oferim actualizări despre progresul producției și putem aranja o inspecție pre-expediere.
Î: Oferiți servicii OEM și private-?
A: Da. Servicii complete OEM și ODM pentru distribuitori și mărci care își construiesc propriile linii de produse comerciale pentru rafturi de creștere - inclusiv dimensiuni personalizate, finisaje ale suprafeței, ambalaje de marcă și suport de inginerie de la prototip până la producția de masă. În prezent, furnizăm produse cu etichetă privată-mărcilor din America de Nord, Europa și Asia-Pacific.
Sunteți gata să vă construiți sistemul de rafturi de creștere verticală? Începeți de aici
Indiferent dacă planificați o nouă facilitate comercială, extindeți o operațiune de creștere existentă sau vă aprovizionați cu asuport vertical de creștereproducătorul să vă furnizeze rețeaua de distribuție — echipa noastră este pregătită să vă ajute să o obțineți de la început.
Majoritatea cumpărătorilor care ne contactează încă nu știu exact de ce au nevoie. Asta e bine. Spuneți-ne situația dvs. și vă vom ajuta să găsiți configurația potrivită - nu cea mai scumpă, ci cea potrivită.
- Spuneți-ne recolta, înălțimea tavanului și dimensiunea camerei
- Vă arătăm cât de mult ați pierdut în prezent – și ce ar recupera un sistem de rack de creștere verticală
- Obțineți prețuri directe-fabrică, fără markup intermediar
- Dacă aveți nevoie de OEM - ne ocupăm de orice, de la inginerie până la ambalaje de marcă
- Dacă aveți nevoie de un sistem complet - rafturi verticale de creștere, lumini LED și accesorii ca un singur pachet potrivit
|
→ Trimiteți-vă planul de etaj - vă vom arăta cât de mult copertina pierdeți acum și ce ar recupera un sistem de rafturi de creștere verticală |
|
→ Solicitați preț direct de fabrică-sau oferta OEM pentru rafturi verticale |
|
→ Întrebați despre pachetele complete de sistem — suport de creștere verticală + lumini de creștere cu LED, potrivite și cotate împreună |
JT Grow Light -producător de suporturi de creștere verticală | furnizor comercial de rack de creștere | rafturi de creștere verticală direct din fabrică| CE / ISO 9001 / RoHS|40+ piețe de export|OEM disponibil
Suntem bine-cunoscuți ca unul dintre cei mai importanți producători și furnizori de sisteme de rack de creștere verticală din China. Vă rugăm să fiți sigur că cumpărați un sistem de rack vertical ieftin pentru vânzare aici din fabrica noastră. Contactați-ne pentru servicii personalizate și informații despre reduceri.


